Nyuszik gondozása :)))
2013.11.24 17:38
Egy kényelmes nyúlketrec ketrec kb. H: 90cm x SZ: 50cm x M: 56cm legyen, persze ennél lehet nagyobb is:)
SZOBATISZTASÁG
Nagyon tiszta állatok a nyuszik, hacsak nem járnak rendszeresen koszos helyeken :)
Az egyik, amit otthoni környezetben tartott állatoknál mégis el kell időnként végezni. A lakásban tartott nyuszik karma nem kopik olyan mértékben, mint ahogy szabadon élő társaiké. A karmok levágását első alkalommal érdemes szakemberre bízni, hacsak nincs már tapasztalatunk esetleg más kisállat (görény vagy cica) pedikűrjében. Az állatorvosnál elleshetjük a fogásokat, hogy mekkora részét kell levágni, hogy tartsuk a nyuszit. A lényeg a nyulaknál is mint más karmos állatoknál, az élő, rózsaszín résztől visszafelé hagyjunk meg 3-4 mm-t, és csak alatta vágjuk le a szarus részt.így nem okozunk nekik fájdalmat. Azt is szokták mondani, hogy a karom hossza egyezzen meg levágás után a szőrük hosszával, ettől el lehet térni ha hosszúszőrű állataink vannak! Nem árt ha van egy segítőtársunk is a hadművelet alatt, aki segít lefogni és a figyelmét elterelni a kis áldozatunknak.
A nyuszikat nem kell fürdetni! Előfordul hogy nagyon koszosak lesznek, ilyenkor is próbáljuk máshogy megtisztítani őket, egy vizes ruhával, vagy várjuk meg még lekopik róluk. Ha orvosi utasításra fürdetjük őket, akkor figyeljünk a megfelelő víz és levegő-hőmérsékletre, nehogy megfázzanak! Fürdetés helyett néha puha kefével átfésülhetjük a szőrüket, főleg vedlési időszakban!
Nyuszik etetése:
néhány fontos dolog, amit feltétlenül jó, ha betartunk:
-
Kedvencünk előtt mindig legyen friss víz.
-
Mindig legyen előtte elegendő friss széna.
Egy 1-2 kg-os nyúl napi szükséglete szénához és zöldtakarmányokhoz mérten 3-4 evőkanál szárazeleség.
Széna: Nyuszink legfontosabb tápláléka (65-70%). Emésztéséhez nélkülözhetetlen anyagokat tartalmaz. Nagyon fontos, hogy a széna soha ne legyen nedves, penészes vagy dohos, mert betegséget okozhat. A poros takarmány tüsszögési ingert vált ki az állatból, és szintén betegség forrása lehet. A szénát szénarácson is elhelyezhetjük, így a bunda nem szennyeződik, és a takarmány is tiszta marad.
Szárazeledel: Hobbinyulakat ma leggyakrabban gabona alapú keverékkel etetik. Található benne kukoricapehely, tört zab és búza, kis mennyiségben szárított borsó és lágyszárúak. Ez a takarmányforma a táplálék 5%-t tegye ki. de mint minden ember, így minden nyúl is mást-mást szeret. Ezért hagyjuk meg nekik a lehetőséget a válogatásra. Észre fogjuk venni, hogy míg egyik nyuszink a kukoricát, addig a másik a napraforgómagot részesíti előnyben. A kisállatboltokban granulált tápokat is kaphatunk Szárazeledelből keveset adjunk, mert nyuszink elhízását csak így előzhetjük meg. (Ez különösen az állandóan ketrecben tartott nyulakra érvényes).
Zöldfélék: A zöldségfélék skálája nagyon széles. A nyulak szeretik mind a gyümölcsöt, mind a zöldséget. Ezeket magunk is megtermeszthetjük. A zöldségre szoktatást mindenképpen folyamatosan, kis adagokban végezzük, mert ellenkező esetben hasmenést okozhatnak. Részarányuk az étrend 15-20%-t tegyék ki. Az év folyamán különféle zöldfélét etethetünk. Gyökérzöldségeket (retek, sárgarépa) főleg a tél folyamán, amikor kevesebb zöld növény áll rendelkezésre. Etetés előtt mossuk és hámozzuk meg a gyökérzöldséget. Az el nem fogyasztott táplálékot 24 órán belül távolítsuk el, mert gyorsan romlik. A zöldségek mellett adhatunk nyuszinknak: útilaput, mályvát, lóherét, pitypangot, pásztortáskát, tyúkhúrt, cickafarkat, körömvirágot.
Figyeljünk oda, hogy ezeket a növényeket ne permetezett területről, vagy forgalmas út mellől szedjük. Nézzük meg szennyezettségüket is. Manapság a legbiztosabb, ha saját portánkról szerezzük be ezeket a zöldeket. Léteznek nyuszink számára mérgező növények is: mindenféle hagyma, hagymás növények (tulipán), orgona, csillagfürt, boglárka, parlagfű, gyűszűvirág, aranyeső, páfrányok, tiszafa, boglárka, bürök, vadrepce, maszlag, a búza gyomnövényei. Ezekre figyeljünk lakásban tartott, illetve az állandóan szabadon tartott nyulaknál is. Az egyes táplálóanyagok értékét (emészthetőségét) alapvetően meghatározza, hogy az elfogyasztott mennyiségből a nyúl hány százalékot hasznosít, illetve mekkora rész távozik el a szervezetből, többnyire a bélsárral.
Egyéb táplálékkiegészítők
Manapság különféle jutalomfalatkával örvendeztethetjük meg kedvencünket. (mézes rúd, sárgarépás falatka, sőt megjelentek a joghurtos és csokoládés falatkák is). Ezekkel különösen csínján bánjunk, ugyanis rettenetesen hizlalnak. Sok gazdi nem tud ellenállni kedvence könyörgő szemeinek és túleteti nyusziját. Tény és való, a nyuszik imádják ezeket az édes golyócskákat, de egy elhízott nyúl életkedve romlik, és élethossza is rövidebb.
Víz és egyéb „kiegészítők"
A vizet önitatóban célszerű nyulunk ketrecébe helyezni. Általában maguktól (1-1,5 nap) rájönnek a működésére. Azonban első használatkor figyeljük az új jövevényt, nehogy szomjazzon.
A másik módszer víz elhelyezésére egy kerámia tál, melyet nem tud felborítani. Bár a legjobb, ha a tálkába tesszük a takarmányt, és önitatót alkalmazunk. Ugyanis a tálban tartott víz, kiborulva eláztathatja a takarmányt, az almot, de magát a nyulat is.
Só kockát is helyezzünk el a ketrecben, mely a nyúl ásványi anyag igényét elégíti ki, de mint rágcsálnivaló is kiváló. Bármelyik kisállat kereskedésben megtalálható.
Szintén fogkoptatás céljából beszerezhetünk szépiát is (madár kalitkában alkalmazott mészrúd) vagy különféle (nyulak számára nem mérgező) fa ágát. Erre a célra megfelelő: a hárs, gesztenye és a fűz ága. Ez még játéknak is kitűnő.
Elhelyezés:
A ketrec elhelyezésekor figyelembe kell venni a következőket:
-
A nyuszi érezze magát biztonságban.
-
Ne legyen huzatnak kitéve, ezért a folyosón való elhelyezésről mondjunk le.
-
Soha ne helyezzük közvetlenül az ablak alá, mert egy forró napon a nap sugarai megárthatnak a nyuszi egészségének. Tegyük inkábba fal mellé.
|
A kábel rágása kedvelt tevékenységük
|
El kell döntenünk, hogy az új lakónak csak egy szobában vagy az egész lakásban szabad mozgásteret engedjünk-e.
Kezdetben jó, ha csak egy szobára korlátozódunk, hogy könnyebben megismerhesse új környezetét, territóriuma határait- és hogy könnyebben rászoktassuk új illemhelyére is.
-
Ha van más házi kedvencünk a lakásban, úgy helyezzük el a nyulat, hogy azoktól biztonságban legyen.
-
A szobanövényeinket is tegyük nyuszink számára elérhetetlen helyre! Nem tudhatjuk, hogy melyik tartalmaz számára mérgező anyagok (pl. virághagymák és általában a hagymásak, kaktuszok
-
Legyen a nyuszinak saját ketrece
ezt tartsuk szem előtt, bármennyit is van szabadon a nyuszink, legyen neki saját ketrece. Ez az ő magánszférája lesz. Kell számára biztosítani egy védett, biztos pontot.
Egy kényelmes nyúlketrec ketrec kb. H: 90cm x SZ: 50cm x M: 56cm legyen, persze ennél lehet nagyobb is:)
Fontos ketrectartozékok: szénatartó rács, golyós itató, ill. tálka, sarok-WC. Nagyon hasznos egy
házikó is a ketrecbe, amibe be tud bújni és fel is tud rá ugrani kis kedvencünk. Kaphatóak olyan ketrecek, amelyekbe
ezek már be is vannak építve. Játékokkal is kedveskedhetünk kedvencünknek.

Kerti elhelyezés:A ketrec elhelyezésekor figyelembe kell venni a következőket:
Nagyon fontos, hogy viszonylag árnyékos és szélvédett legyen a nyúl helye. Napjában több órán át, kapjon napfényt, de ez elől, ha akar, el is tudjon bújni. Mivel a létfontosságú D-vitamin alapja a napfény, s ha kedvencünk ebből nem kap eleget, fiatal korban a csontok deformáltsága, idősebb korban csontlágyulás alakulhat ki.
A ketrec legyen minél közelebb a házhoz, hogy bármikor könnyen eljussunk hozzá. A ház közelsége megvédheti a nem kívánatos látogatóktól is, például nyesttől, görénytől, vagy akár macskától.
Ha a ketrecnek nincs lába, rakjunk alá néhány téglát, nehogy a földön átnedvesedjen az alja.
SZOBATISZTASÁG
Miután hazavittük "új" nyuszinkat a ketrecét, rakjuk tele forgáccsal. Az első 2-3 nap után a nyuszink ki fog választani egy sarkot magának ahova elvégzi a dolgát. A harmadik nap végén teljesen szedjük ki a ketrecből a forgácsot, és helyezzük a sarok-WC-jét abba a sarokba, amit ő kiválasztott magának. Ebbe tegyünk almot, esetleg forgácsot, majd szórjunk rá a már bepiszkolt, pisis forgácsból
(erre csak pár alkalommal lesz szükség, amíg a nyuszi teljesen ide nem szokik, ezt kb. 1 hónapig így csináljuk minden alkalommal).
Nagyon fontos, hogy ezalatt a nyuszit egyáltalán ne engedjük ki a ketrecből!!! /Tudom ez borzasztó nehéz, de ez a szobatisztaság ára és hosszú távon megéri!/
Ha a nyuszi pisilni teljesen a toalettbe jár,akkor jöhet az első séta! Ezt az esti vacsorája előtt ejtsük meg, így magától vissza fog menni a ketrecbe mert már éhes lesz. Csak néhány pillanatra engedjük ki! Aztán minden nap fokozatossan egy picit többet.
Kölyök nyusziknál ez a módszer szinte mindig beválik, ezért nagyon fontos már kicsi kortól a szobatisztaságra nevelés, ha nyuszink netán még is kint pisilne búntesük meg azzal, hogy visszarakjuk ketrecébe, a pisit ecetes vízzel tisztítsuk!
A Nyuszik ápolása és gondozása
Nagyon tiszta állatok a nyuszik, hacsak nem járnak rendszeresen koszos helyeken :)
A karomvágás
Az egyik, amit otthoni környezetben tartott állatoknál mégis el kell időnként végezni. A lakásban tartott nyuszik karma nem kopik olyan mértékben, mint ahogy szabadon élő társaiké. A karmok levágását első alkalommal érdemes szakemberre bízni, hacsak nincs már tapasztalatunk esetleg más kisállat (görény vagy cica) pedikűrjében. Az állatorvosnál elleshetjük a fogásokat, hogy mekkora részét kell levágni, hogy tartsuk a nyuszit. A lényeg a nyulaknál is mint más karmos állatoknál, az élő, rózsaszín résztől visszafelé hagyjunk meg 3-4 mm-t, és csak alatta vágjuk le a szarus részt.így nem okozunk nekik fájdalmat. Azt is szokták mondani, hogy a karom hossza egyezzen meg levágás után a szőrük hosszával, ettől el lehet térni ha hosszúszőrű állataink vannak! Nem árt ha van egy segítőtársunk is a hadművelet alatt, aki segít lefogni és a figyelmét elterelni a kis áldozatunknak.

Fürdetés
A nyuszikat nem kell fürdetni! Előfordul hogy nagyon koszosak lesznek, ilyenkor is próbáljuk máshogy megtisztítani őket, egy vizes ruhával, vagy várjuk meg még lekopik róluk. Ha orvosi utasításra fürdetjük őket, akkor figyeljünk a megfelelő víz és levegő-hőmérsékletre, nehogy megfázzanak! Fürdetés helyett néha puha kefével átfésülhetjük a szőrüket, főleg vedlési időszakban!
Ivartalanítás
Az ivarérettséget 3 és 8 hónapos kor között érik el, fajtától függően. Az ivartalanított fiú - bak -nyulak kevésbé agresszívek, barátságosabbak, sokkal nyugodtabbak, és persze nem nemzenek utódokat. Az ivarérettség elérése után a hímek agresszívé válhatnak, párzási mozdulatokat végeznek szinte minden eléjük kerülő tárgyon, olykor erős szagú vizeletet spriccelnek. Ez ellen jó megoldás az ivartalanítás, amit az állatorvosok egy pár perces műtéttel elvégeznek, A nyuszik társas lények, szeretnek párban élni, ezért elengedhetetlen hogy a különböző nemű allatokat ivartalanítsuk, így nem fogják egymást bántani, és együtt maradhatnak! Az ivartalanított nyuszik tovább élnek mint ivaros társaik, így életük 3-6 évről akár 8 évre is növekedhet.Az ivartalanításról mindíg tájékozódjuk az állatorvosunknál! A nyuszikat soha ne éhgyomorral vigyük a műtétre, mivel hányni nem tudnak, ez kockázatot nem jelent. Az üresen maradt gyomor akár egy nap alatt is felmondhatja a szolgálatot! A mútét után is teremtsünk lehetőséget az azonnali ivásra, evésre! A nőstény nyulak a területvédők ,őket is ivartalanítsuk, főleg ha többet tartunk együtt. Az ő ivartalanításuk költségesebb beavatkozás mint a bakoké, de ez is megéri!
Mozgásigény
Ha egy mód van rá, engedjük ki a ketrecből a nyuszikat minél többet! Az első alkalom előtt, mindenképpen nézzünk szét a szobában (ha bent tartjuk), nincsenek-e szabadon hagyott elektromos vezetékek, olyan tárgyak, amiket nem szabad hogy megrágjanak. Ha a bútorokba is belekóstolnak időnként, ne hagyjuk magára! Figyeljünk rá, ne menjen a kiszemelt bútorok közelébe! Tudnunk kell, hogy sok szobanövény mérgező, erre is figyeljük oda, ha nem tudjuk, hogy milyen növényünk is van, inkább ne is adjuk rá lehetőséget hogy megegye!